Blog /

Teğmen Tolu!

Twitter Facebook Google+
10 Sep 2019

Teğmen Tolu

Asteğmen Tolu

“Yedek Subay Kimdir?”

Mesleği askerlik olmayan, yasalara göre askerlik ödevini bir yıl orduda subay olarak yapan, hakları subayların hakları ile eşit olan kimseye Yedek Subay denir. Rütbesi subay sınıfının en alt rütbesi olan Asteğmen rütbesidir. Bir Yedek Subay 8 aydan fazla Asteğmen rütbesi taşıyamaz, 8. ayından sonra Teğmen rütbesiine terfi edilir.

“Yolculuk”

2018 yılında askerlik hizmetimi tamamlamaya karar verdim. E-devlet üzerinden yaptığım başvuru ile tecilimi bozdurdum. Başvuru sırasında bana Yedek Subay ve Komando olmak ister misin diye soruldu. Ben ikisine de evet dedim. Herkese Y.S. hakkı verilmeyebilir. Bunun seçiminde dikkate alınan bir çok etken var. Mezun olunan bölüm, not ortalaması, boy ve kilo, sağlık durumu gibi.. Lisans mezunu olmak zorunluluk. Ağustos ayında yaptığım bu işlemin sonucu 23 Ekim de açıklandı. Sistem üzerinden kontrol ettiğimde Yedek Subay Adayı olarak Eğirdir Dağ Komando Okuluna gideceğimi öğrendim.

1 Kasımda okula girişimi yaptım. 300 kişilik bir devre grubu ile eğitim aldık. 373. Dönem Asteğmenlerindenim. Yoğun ve yorucu geçen eğitim sonrasında Yedek Subay olmaya hak kazandım. Rütbe taktım. Komando brövesini de almaya hak kazandım. Çektiğimiz kura sonucunda benim atamam Hakkari 34. Hudut Tugayı Şemdinli Tekeli taburuna yapıldı. Ocak ayında yaptığım 15 günlük mehil izni sonrasında birliğime gitmek için yola çıktım. 22 günlük bir süreçten sonra birliğimde göreve başladım.

Eğitimden sonra 8 aylık bir süreçte Asteğmen rütbesi ile görev aldım, daha sonra Teğmen rütbesine terfi edildim. Askerliğini Y.S. olarak yapan arkadaşlar, sigorta-maaş gibi haklara sahipler. Doğuda görev yapan arkadaşlar, görevbölgesine göre maaşa ek tazminat alırlar. Birliğe göre değişen mazeret, yol ve normal izinleri vardır. Kullanmadıkları sürece terhis iznine çıkarlar. Yani tam bir yılı bitirmeden askerlikleri bitmiş olur. ben 12 gün izin kullandım.

Görev aldıkları süre içerisinde gelen emirler doğrultusunda Muvazzaf Subay olarak askerde kalabilirler. Bunun için çeşitli sınavlardan başarılı olmaları beklenir. Başarılı oldukları takdirde, askerlik bitimine müteakip kursa çağırılırlar.

Sorusu olan arkadaşlar yazabilirler..

Eğirdir ve Şemdinli'den fotoğraflar

Twitter Facebook Google+